מאמרים

שירותי בריאות בישראל מול חו"ל – איפה עדיף להיות חולה?

שירותי בריאות בישראל מול חו"ל – איפה עדיף להיות חולה?

השוואת בין ישראל לחו"ל, וספציפית בין ישראל לבין שאר מדינות העולם המערבי, הן בלתי נמנעות. אך בעוד אנשים רבים נוטים להשוות בין מאפיינים שונים של החיים בארץ לבין חו"ל, בתחום אחד ההשוואה חשובה ביותר ומעידה על אופי התשתית החשובה ביותר של ישראל אל מול התשתית המקבילה בחו"ל – תחום הרפואה והבריאות כמובן.

בכל הנוגע למערכת הבריאות והרפואה, ולשירותי רפואה בחו"ל מול המקבילים להם בישראל, המצב אינו כל כך גרוע בארץ, ואפילו מעודד. נכון – גם בישראל מערכת הרפואה אינה במצב אידיאלי, ואפילו רחוק מזה. המתמחים והרופאים אינם משתכרים כראוי ונמצאים בשביתות אין סופיות, בתי החולים אינם מקבלים תקציב מספק ובממשלה אפילו אין שר בריאות במשרה מלאה.

עם זאת, ניתן כאמור למצוא הרבה מאוד נקודות מעודדות במסגרת ההשוואה בין מערכת הבריאות של ישראל למערכות מקבילות בחו"ל, ובמיוחד בארצות הברית. למשל – ביטוח הבריאות הממלכתי הוא אחד הדברים החשובים ביותר לאיכות החיים המינימאלית והבסיסית של אזרחי המדינה, ביטוח אשר קיים בצורה כזו או אחרת בארץ, אך לא קיים בארצות הברית למשל. כך, אזרח אמריקאי ממוצע מוציא פי חמישה ויותר בממוצע בחודש על ביטוח הבריאות ושירותי הרפואה הבסיסיים שלו, לעומת אזרח ישראלי.

המשך מאמר